יום ראשון, 6 בפברואר 2011

טיול מאורגן לאיסלנד

במאמר זה ננסה להתמקד בכמה נקודות חשובות שיסיעו לכם לבחור בצורה הנבונה ביותר טיול מאורגן לאיסלנד. אך קודם עבור חלקיכם עולה השאלה...

למה דווקא איסלנד?

בשנים האחרונות איסלנד הפכה ליעד חשוב במפת התיירות בישראל. הסיבות לכך רבות: המשבר הכלכלי העולמי שפגע קשה באיסלנד בשנת 2008, יחד עם התפרצות הר געש אייפיאטלאיוקול שנה לאחר מכן העלה את איסלנד לכותרות, וכתבות בעיתונים ובטלוויזיה חשפו את איסלנד לקהל הישראלי. מלבד בעיות כלכליות וסגירת נמלי תעופה התגלתה גם מדינה מופלאה עם אוצרות טבע יחודיים ונוף מיוחד במינו. איסלנד אשר פירוש שמה הוא "ארץ הקרח" התגלתה כמדינה לא קפואה בכלל. נכון יש בה קרחונים (בניהם הקרחון הגדול באירופה) אך גם מפלי מים רבים מספור, הרים מוריקים זרועי כבשים, בריכות רחצה גיאותרמיות, סוסים יפיפיים, גייזרים ועם קטן וחביב שמאכלס את מדינת הספר האחרונה באירופה. אחד המקומות האחרונים על אדמות בו עוד אפשר למצוא טבע שלא השתנה כמעט במאומה על ידי בני האדם.

טיול מאורגן לאיסלנד
חווה על רקע נוף איסלנדי. צילום: גיא גוטרימן


באיזה טיול לבחור?

ישראלים כעם שאוהב לנדוד ולחקור תמיד מחפש את היעד הבא, אותו מקום שעדיין לא התגלה ע"י כולם ואפשר לטייל בו מבלי להרגיש ממש כמו בבית. הרי את הבית רוצים לעזוב כשיוצאים לטייל, לא? תמיד טוב ומרענן לשנות מדי פעם אווירה ולנקות את הראש. אז לפני שמתחילים לארוז את המזוודות ברצוני לערוך עבורכם סקירה מקיפה על מגוון החבילות והטיולים הקיימים בשוק שיעזור לכם לבחור את הטיול שיתאים לכם ביותר. אפשרויות הטיול באיסלנד הן רבות. חברות רבות היום מציעות טיולים מאורגנים לאיסלנד וכאן ננסה לעזור לכם לבחור את הטיול המתאים לכם ביותר. הנה כמה טיפים שכדאי לזכור:

טיול מאורגן באיסלנד לעצמאיים

אחד המכשולים העיקריים העומדים בפני המטיילים באיסלנד הוא ההיכרות עם האתרים והשמות של הישובים (kirkjubæjarklaustur הוא אחת הדוגמאות הטובות לכך). סביב איסלנד סלול כביש היקפי שעליו מרבית התיירים מטיילים במסלול מעגלי סביב האי. אופי הטיול באיסלנד מצריך עבודת הכנה רבה בבניית הטיול ובהסדרת סידורי הלינה לאורך המסלול. ללא ידע מוקדם עלול לעלות קושי בבחירת מקומות מתאימים אשר ימוקמו בסדר הגיוני במסלול הטיול. כדאי גם לדעת מראש מה סוג הלינה והשירותים המוצעים במקום. האם המלונות כוללים שירותים משותפים או צמודים? האם הלינה כוללת ארוחות בוקר? פרטים אלה כלל לא טריוויאלים כאשר מדובר בטיול באיסלנד. לשם כך נוצרו עבורכם טיולים מאורגנים בנהיגה עצמית. אלה מאפשרים לכם לטייל באיסלנד ללא ידע מוקדם וללא הכנות רבות. המסלול נקבע מראש עוד לפני הטיול והזמנת מקומות הלינה והרכב נעשים במעוד מועד. כל שעליכם לעשות זה לרכוש כרטיס טיסה. בחלק מהמקרים גם יחכה לכם עם הנחיתה בשדה התעופה נציג של החברה המקומית שיקח אתכם ישר למלון ויבטיח לכם התחלה חלקה ומוצלחת של טיול באיסלנד.

טיול מאורגן לאיסלנד בקבוצות

לטיולים מאורגנים בקבוצות יש חובבים רבים. ואכן מטיילים רבים מעדיפים את האופציה של טיול מאורגן כולל הדרכה. אין ספק שמדריך בעל ידע ונסיון יכול להוסיף המון למימד החוויה. יש כאלה שפשוט לא אוהבים לנהוג ומעדיפים להשאיר את המלאכה הזו למישהו אחר. בכל אופן, טיולים מאורגנים לאיסלנד הם אפשרות פופולרית ונוחה לחוות את איסלנד בצורה מלאה.

אז לפני שניגשים לבחור בחבילת טיול מאורגן לאיסלנד הנה כמה נקודות שכדאי לברר מראש. טיולים מאורגנים רבים באיסלנד כוללים במחיר גם טיסות בינלאומיות, טיפים לנותני שירותים ופעילויות נלוות. כאן זה המקום להזכירכם שבאיסלנד לא נהוג לתת טיפים וזה אף לא מצופה מכם. בכל מקום שיוגש לכם חשבון התשלום על השירות כבר כלול במחיר הסופי.

מה בקשר לפעילויות נלוות? לדעת רבים, אחד החסרונות הבולטים של טיול מאורגן הוא חוסר בחופש פעולה והמחיר הגבוה יחסית. האומנם? בואו נבדוק.

זה נכון שבטיול מאורגן הכל קבוע מראש ואין יותר מדי מרחב תמרון למטייל היחיד. באיסלנד הדבר נכון כפליים כאשר מדובר גם בהכללת פעילויות אופציונליות כגון: רכיבה על אופנועי שלג או שיט לצפייה בלוויתנים. במקרים רבים פעילויות אלה כבר נכללות במחיר הטיול ולמעשה זה מאלץ אתכם המטיילים להשתתף בפעילות שגם שהיא מהנה ביותר, לא תמיד היא זו המתאימה לכם בדיוק. אז מה עושים? אפשרות אחרת, טובה יותר היא להשאיר לכם את החופש להחליט על השתתפותם בפעילות כזו מבלי להתחייב על כך מראש.

ומה בקשר לטיסות? חברות רבות כבר כוללות את מחירי הטיסות במחיר הטיול זה בדר"כ מייקר את מחיר הטיול באופן יחסי. לכן תמיד כדאי להשוות מול טיולים מאורגנים שלא כוללים טיסות וזה נכון לא רק לגבי טיול לאיסלנד אלא לגבי כל הטיולים. איך בודקים? ניתן לעשות בדרך פשוטה. פשוט להחסיר את המחיר הממוצע של כרטיס טיסה לאיסלנד ממחיר הטיול הכללי ולראות את היתרה שנשארת. אז פשוט להשוות למחיר טיולים של חברות שלא כוללות את מחיר הכרטיס במחיר הטיול.

הכפר אולפסוויק - מערב איסלנד. צילום: גיא גוטרימן


חברה מקומית מול חברה ישראלית?

שאלה חשובה שפעמים רבות עולה כאשר באים לבחור בטיול מאורגן לאיסלנד, זו באיזה חברה לבחור? יש כמה אפשרויות עיקריות:
1. אפשר לצאת לטיול עם חברה ישראלית אשר מארגנת את הטיול באמצעות ספקי שירותים מקומיים באיסלנד.
2. אפשר להעזר ישירות בשירותים של חברות מקומיות.
3. למה לא לשלב בין שתי האופציות ולהעזר בשירותים של חברה ישראלית הממוקמת באיסלנד. חברה המכירה היטב ולעומק את השוק המקומי ומצד שני מודעת לצרכים של המטייל הישראלי. השילוב של הכרת הצרכים של המטייל המקומי תוך היכרות מעמיקה עם השוק האיסלנדי המקומי עשוי לתרום תרומה מכרעת באיכות הטיולים וטווח מחירם.

מידע נוסף

יש עוד הרבה מה לומר וקשה להקיף את כל הפרטים במאמר אחד קצר. אני מזמין אתכם לקחת פסק זמן קצר וללמוד עוד על המדינה המרתקת הזו ואפשרויות הטיול בה.

העיקר שיהיה לכם טיול מוצלח באיסלנד!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

2009-2010 @ מטיילים באיסלנד. כל הזכויות שמורות לגיא גוטרימן